پرایمر زینک ریچ اپوکسی آمید

پوشش زینک ریچ اپوکسی پلی آمید


پرایمر زینک ریچ یکی از پوشش های صنعتی است که بطور ویژه در سازه های فلزی جهت حفاظت در برابر خوردگی و اکسایش استفاده می شود.این آستر دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده آمید بوده و غنی شده از روی می‌باشد که موجب حفاظت کاتدی از سطوح فلزی می‌شود و به عنوان آستر اولیه (پرایمر) از خوردگی سطوح آهن و فولاد جلوگیری می‌نماید.

برای حفاظت بیشتر و عدم خوردگی زینک ریچ عموما با پوششی بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی امید اجرا می شود و نام کامل آن پرایمر زینک ریچ اپوکسی پلی آمید است. اپوکسی لایه ی آخر پوشش را تشکیل می دهد و باعث حفاظت بیشتر از زینک موجود در پوشش می شود که خود به حداکثر شدن مدت زمان خوردگی می انجامد.

نحوه محافظت پرایمر زینک ریچ اپوکسی پلی آمید


زینک ریچ اپوکسی ساخت شرکت الوان ژیک به همراه پوشش مضاعف رویین آن که همان رزین اپوکسی ویژه می باشد  نسبت به سایر پوشش ها ضخامت بیشتری را ایجاد میکند و همچون سدی مانع نفوذ رطوبت یا عوامل خورنده به سطح فلز می گردد. این پوشش تا زمانی که نقص نداشته باشد تماما حالت سد گونه خود را حفظ می کند، و زمانی که نقص یا شکافی در سطح پوشش ایجاد گردد با فدا کردن فلز زینک و ایجاد وقفه در واکنش های الکتروشیمیایی باعث محافظت سطح فلز می گردد.

کاربرد های پرایمر زینک ریچ


پرایمر زینک ریچ محصول شرکت الوان ژیک دو جزئی می باشد که رزین اپوکسی غنی شده از روی وهاردنر پلی آمید اجزا آن می باشد. این اجزا باتوجه به ایجاد سخت کنندگی بالا و ایجاد ضخامت مطلوب نیاز تمام سطوح فلزی مورد استفاده در ساختمان سازی، سوله سازی ابزارآلات، ماشین آلات ، لوله ها و پایپینگ، تاسیسات پالایشگاهی، کشتی ها و سکو های نفتی و … را برطرف می سازد.

فواید پرایمر های زینک ریچ اپوکسی


پرایمر های  زینک ریچ اپوکسی نسبت به سایر پوشش های سطوح فلزی مزیت هایی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

  • سرعت خشک شدن نسبتا پایینی دارد.
  • ضخامت مورد انتظرا برای سطوح مختلف قابل تغییر است.
  • پوشش زینک ریچ کاملا گسترده و همه جانبه است و تمام نقاط سطوح فلز را در بر میگیرد و وارد حفرات و شیار ها می شود.
  • اجرای بسیار راحت حتی با یک اسپری بدون هوا انجام می گردد.
  • قابلیت اجرا بر روی سطوح غیر هموار را نیز دارا می باشد.

مشخصات فنی پرایمر زینک ریچ اپوکسی پلی آمید


مشخصات فنی در 25 درجه سانتیگراد

نتایج                                     Results

Specification at 25°C

جامد وزنی جزء A (درصد)

3 ± 88

Weight solids A (%)

جامد وزنی جزء A+B (درصد)

3 ± 83

Weight solids A+B (%)

جامد حجمی A+B (درصد)

3 ± 59

Volume Solids A+B (%)

پودر روی در فیلم خشک (درصد)

60

Zinc content in dry film (%)

دانسیته جزء A (گرم بر سانتی‌متر مکعب)

0.05 ± 3.41

Density A (gr/cm3)

دانسیته جزء A+B (گرم بر سانتی‌متر مکعب)

0.05 ± 2.68

Density A+B (gr/cm3)

نسبت اختلاط وزنی دو جزء A به B

9 به 1

Mix Ratio (wt)

زمان خشک شدن سطحی (ساعت)

حداکثر 1

Touch dry (hr)

زمان خشک شدن عمقی (ساعت)

حداکثر 8

Dry-through time (hr)

فرصت کاربري (ساعت)

حداکثر 7

Pot life (hr)

ضخامت فیلم تر (میکرون)

140

Wet film thickness (𝜇)

ضخامت فیلم خشک (میکرون)

95

Dry film thickness (𝜇)

میزان پوشش تئوري (مترمربع بر لیتر)

براي ضخامت فیلم خشک 90 میکرون

2/7

Theoretical spreading rate (m2/lit)

For 90𝜇 dry film thickness

میزان پوشش تئوري (مترمربع بر کیلوگرم)

براي ضخامت فیلم خشک 90 میکرون

5/2

Theoretical spreading rate (m2/Kg)

For 90𝜇 dry film thickness

حداقل زمان لازم براي بازپوشانی (ساعت)

12

Min Interval time (hr)

حداکثر فرصت بازپوشانی (ساعت)

بستگی به شرایط نگهداری دارد

Max Recoat time (hr)

زمان سخت شدن کامل (روز)

14

Full cure (days)

نکته مهم: در شرایط استاندارد (دمای 25 درجه سانتی‌گراد) زمان لازم جهت انجام تست‌های مکانیکی پس از 7 روز و شیمیایی (سالت اسپری، مقاومت در برابر رطوبت و مقاومت در برابر اسید و قلیا) پس از 10 روز می‌باشد.

زمان انبار داری / فرصت نگهداری محصول را در ظرف در بسته اصلی دور از نور مستقیم خورشید و در جاي خنک و خشک نگهداري فرمائید.

مدت زمان مصرف حداکثر 12ماه پس از تولید می‌باشد.

روش‌هاي اجرا

 قلم‌مو، غلتک، اسپری (اسپري هوا، ایرلس)

ایرلس:

قطر نازل پاشش: 019/0 الی 023/0 اینچ

فشار دستگاه: 15 مگاپاسکال معادل 150 اتسمسفر معادل 2100 پی اس ای

اسپری هوا:

قطر نازل پاشش: 2 میلی‌متر

فشار دستگاه: 3/0 مگاپاسکال معادل 3 اتسمسفر معادل 43 پی اس ای

نحوه اجرا


نسبت اختلاط: نسبت اختلاط جزء A به B عبارت است از 9 به 1 وزنی که این میزان‌ در بسته هاي جداگانه از سوي تولید کننده رعایت شده است. لذا به ازاي هر ظرف حاوي رنگ ارسالی جزء A می‌بایستی کل محتویات ظرف B به آن اضافه شود و کاملاً مخلوط گردد.

تینر مجاز / میزان مجاز: حلال مخصوص اپوکسی/ میزان تینر بستگی به روش اعمال از 5 تا 10 درصد متغیر است ولی در صورت امکان از حداقل میزان ممکن استفاده نمایید. افزایش بیش از نیاز تینر، باعث افزایش احتمال شره و افزایش مدت زمان خشک شدن می‌شود. همواره تینر را پس از اختلاط کامل دو جزء، به رنگ اضافه نمایید.

ملاحظات، در هنگام اجراي پوشش: سطح باید تمیز و عاري از هرگونه گرد و غبار و چربی باشد. اعمال رنگ در دماي محیط بالای 10 درجه سانتی‌گراد، دماي سطح کار 3 درجه بالاتر از نقطه شبنم و رطوبت کمتر از 80 درصد پیشنهاد می‌شود.

آماده سازي سطح


سطح فولاد: روغن و چربی باید مطابق استاندارد SSPC-SP1، از سطح، کاملاً برطرف گردد؛ تا حد امکان لبه های تیز، ناهمواری های ناشی از جوش و خطوط جوش، صاف و هموار گردد. جهت آماده سازی سطح می بایست قطعات با استاندارد Sa2 سندبلاست گردد. (آماده سازی سطح مطابق استاندارد SSPC-SP10).

  • نکته مهم: در این محصول که حاوی پودر روی می باشد در صورت عدم اجرای لایه پوششی بعدی، نمک‌های روی در سطح فیلم رنگ تشکیل خواهد شد که این نمک‌ها حتماً باید قبل از اجرای لایه بعدی، با یکی از روش‌های شستشوی پرفشار با آب شیرین و یا پاشش خفیف ساینده، از سطح، برطرف گردد. در طول مدت اجرای این پوشش برای جلوگیری از ته‌نشین شدن پودر روی و اجرای یکنواخت لایه پرایمر، استفاده مداوم از همزن برقی توصیه می‌گردد.

ملاحظات ایمنی


 این پوشش داراي ترکیبات آلی است و قابلیت اشتعال دارد؛ باید توجه شود که از استنشاق گرد و بخار حاصل از اسپري جدا خودداري گردد؛ از تماس فیلم رنگ در حالت تر با پوست و چشم جدا خودداري شود؛ در حمل و نقل و انبارداري اصول ایمنی در مورد مواد آتش‌زا باید حتماً رعایت گردد؛ در هنگام اعمال در محیط‌هاي بسته براي جلوگیري از بروز انفجار و خطرات مشابه از تهویه مناسب استفاده گردد (این أمر بهتر خشک شدن رنگ را نیز تسهیل می‌نماید)؛ در هنگام اعمال حتماً از لباس‌هاي کار مخصوص (به منظور پوشاندن تمام نقاط بدن)، دستکش‌هاي ایمنی، ماسک‌هاي تنفسی مناسب و عینک ایمنی استفاده نمایید.