رنگ های رویه پلی اورتان


پوشش رنگ پلی اورتان


رنگ رویه پلی اورتان جز پوشش های بسیار مقاوم در صنایع است. باتوجه به ویژگی ها، خصوصیات و مقاومت بسیار بالای رویه پلی اورتان در  مقابل اشعه UV ، شرایط جوی و در حضور خورنده ها؛ این پوشش به عنوان لایه نهایی پوشش و رنگ در صنایع مختلف از جمله لوله های انتقال نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، ساخت و ساز ، آب و فاضلاب، صنایع مربوط به فولاد ، ماشین آلات و … استفاده می گردد.

پلی اورتان ویژه الوان ژیک


رنگ رویه پلی اورتان محصول شرکت الوان ژیک باتوجه به نیاز در صنایع مختلف درجات براقیت مختلف دارد که از آن جمله می توان به رنگ های مات، نیمه مات، نیمه براق و براق اشاره کرد. این محصول دوجزئی بر پایه رزین های پلی اورتان و هاردنر ایزوسیانات برای سطوح فلزی و بتنی طراحی شده است. این پوشش‌ها در مقایسه با رنگ‌های روغنی آلکیدی مقاومت بسیارعالی در برابر اغلب مواد خورنده داشته و در مقابل انواع مواد شیمیایی (از قبیل اسیدهای ضعیف و بازها)، حلال‌ها و عوامل فرسایش پایدارند.

مهم ترین ویژگی رویه پلی اورتان


پوشش رویه پلی اورتان با توجه به مقاومت خوب و آسیب پذیر نبودن در مقابل شرایط جوی و بویژه نور خورشید و اشعه ما وراء بنفش و همچنین چسبندگی مناسبی که دارد می تواند بهترین گزینه برای پوشش نهایی در صنایع مختلف و حتی به عنوان پوشش اصلاحی در سطوح مختلف بکار رود و عمدتا در محیط بیرونی عملکرد مناسبی دارند.

مشخصات فنی در 25 درجه سانتی‌گراد


مشخصات فنی در 25 درجه سانتیگراد

نتایج                                     Results

Specification at 25°C

فام

سفید

Colour

جامد وزنی جزء A (درصد)

3 ± 72

Weight solids A (%)

جامد وزنی جزء A+B (درصد)

3 ± 68

Weight solids A+B (%)

جامد حجمی A+B (درصد)

3 ± 53

Volume Solids A+B (%)

دانسیته جزء A (گرم بر سانتی‌متر مکعب)

0.05 ± 1.41

Density A (gr/cm3)

دانسیته جزء A+B (گرم بر سانتی‌متر مکعب)

0.05 ± 1.32

Density A+B (gr/cm3)

نسبت اختلاط وزنی جزء A به B

100 به 16

Mix Ratio (wt)

زمان خشک شدن سطحی (ساعت)

حداکثر 2

Touch dry (hr)

زمان خشک شدن عمقی (ساعت)

حداکثر 12

Dry-through time (hr)

فرصت کاربري (ساعت)

حداقل 4

Pot life (hr)

ضخامت فیلم تر (میکرون)

100

Wet film thickness (𝜇)

ضخامت فیلم خشک (میکرون)

50

Dry film thickness (𝜇)

میزان پوشش تئوري (مترمربع بر لیتر)

براي ضخامت فیلم خشک 50 میکرون

9.8

Theoretical spreading rate (m2/lit)

For 50𝜇 dry film thickness

میزان پوشش تئوري (مترمربع بر کیلوگرم)

براي ضخامت فیلم خشک 50 میکرون

7.6

Theoretical spreading rate (m2/Kg)

For 50𝜇 dry film thickness

حداقل زمان لازم براي بازپوشانی (ساعت)

8

Min Interval time (hr)

زمان سخت شدن کامل (روز)

7

Full cure (days)


زمان انبار داری / فرصت نگهداری:


 محصول را در ظرف در بسته اصلی دور از نور مستقیم خورشید و در جاي خنک و خشک نگهداري فرمائید.

مدت زمان مصرف حداکثر 12ماه پس از تولید می‌باشد.

روش‌هاي اجرا: قلم‌مو، غلتک، اسپری (اسپري هوا، ایرلس)

نحوه اجرا:


نسبت اختلاط: نسبت اختلاط جزء A به B عبارت است از 100 به 16 وزنی که این میزان در بسته هاي جداگانه از سوي تولید کننده رعایت شده است. لذا به ازاي هر ظرف حاوي رنگ ارسالی جزء A می‌بایستی کل محتویات ظرف B به آن اضافه شود و کاملاً مخلوط گردد.

تینر مجاز / میزان مجاز: تینر ویژه پلی اورتان / میزان تینر بستگی به روش اعمال از 25 تا 30 درصد متغیر است ولی در صورت امکان از حداقل میزان ممکن استفاده نمایید. افزایش بیش از نیاز تینر، باعث افزایش احتمال شره و افزایش مدت زمان خشک شدن می‌شود. همواره تینر را پس از اختلاط کامل دو جزء، به رنگ اضافه نمایید.

ملاحظات، در هنگام اجراي پوشش: سطح باید تمیز و عاري از هرگونه گرد و غبار و چربی باشد. اعمال رنگ در دماي محیط بالای 10 درجه سانتی‌گراد، دماي سطح کار 3 درجه بالاتر از نقطه شبنم و رطوبت کمتر از 80 درصد پیشنهاد می‌شود.

آماده سازي سطح:


سطح فولاد


 روغن و چربی باید مطابق استاندارد SSPC-SP1، از سطح، کاملاً برطرف گردد؛ تا حد امکان لبه های تیز، ناهمواری های ناشی از جوش و خطوط جوش صاف و هموار گردد. جهت آماده سازی سطح می بایست قطعات با استاندارد Sa2 سندبلاست گردد. (آماده سازی سطح مطابق استاندارد SSPC-SP10).

سطح دارای پوشش


 روغن و چربی باید از سطح، کاملاً برطرف گردد (مطابق استاندارد SSPC-SP1)؛ غبار و نمک‌های محلول باید به وسیله شستشو با فشار بالا با آب شیرین (High Pressure Fresh Water Washing) از سطح برداشته شوند؛ در صورت لزوم، برای افزایش چسبندگی بین لایه‌ای لازم است سطح را زبر و سپس با تینر شستشو نمایید.

ملاحظات ایمنی


 این پوشش داراي ترکیبات آلی است و قابلیت اشتعال دارد؛ باید توجه شود که از استنشاق گرد و بخار حاصل از اسپري جدا خودداري گردد؛ از تماس فیلم رنگ در حالت تر با پوست و چشم جدا خودداري شود؛ در حمل و نقل و انبارداري اصول ایمنی در مورد مواد آتش‌زا باید حتماً رعایت گردد؛ در هنگام اعمال در محیط‌هاي بسته براي جلوگیري از بروز انفجار و خطرات مشابه از تهویه مناسب استفاده گردد (این أمر بهتر خشک شدن رنگ را نیز تسهیل می‌نماید)؛ در هنگام اعمال حتماً از لباس‌هاي کار مخصوص (به منظور پوشاندن تمام نقاط بدن)، دستکش‌هاي ایمنی، ماسک‌هاي تنفسی مناسب و عینک ایمنی استفاده نمایید.